מינוף 

מה זה מינוף ? למה הוא משמש ? והאם זה משהו שמתאים לכולם?

אתחיל בסיפור שבגינו נכתב הניוזלטר הזה:

לפני כחצי שנה אולי קצת יותר התקשרה אליי חברה טובה שלי שהינה גם לקוחה שלי

ושאלה אותי בנימה קצת ביקורתית איך זה שאני לא "ממנף" את ההשקעות שלה? לא ידעתי עד אז שהיא מכירה את המונח ולכן שאלתי אותה מאיפה זה הגיע? והיא סיפרה שהיא יושבת עם חברה שלה שסיפרה לה שהיא ובעלה לקחו את כל כספם כולל כספים המיועדים לקניית דירה והיועץ הפיננסי שלהם "מינף" אותו והם מרוויחים המון כסף בשוק ההון.

כמובן שחברתי שאלה מדוע אני לא מציע לה לעשות דברים כאלה וביקשה שאקח עבורה הלוואה ואשקיע גם את כספי ההלוואה, אחרי דין ודברים "החלטנו" לא לעשות את זה….

כמה חודשים מהשיחה הזאת, התקשרה אליי אותה חברה וסיפרה לי שיושבת אצלה החברה ההיא ומספרת לה שהיא ששנתה טרופה והיא לא נרדמת בלילות כבר המון זמן מאחר והיא ובעלה הפסידו המון כסף בירידות האחרונות בשווקים וכרגע גם קורת גג אינה דבר מובן מאליו עבורם.

 

אז מה זה מינוף? מינוף בהגדרה כוללנית היא לקיחת אשראי נוסף על הון עצמי שקיים לך, כלומר על בסיס הכספים הצבורים הקיימים ניתן לקבל הלוואות, קו אשראי בנקאי וכד' . לדוג' מהעולמות שלנו אדם שחסך כ1 מיליון ₪ בקופת גמל /פוליסת השקעה יוכל לעשות השקעות של כמעט 2 מיליון ₪ או 1.8 מיליון לאחר שלקח הלוואה שמתבססת על הכסף שצבר. כלומר למרות שצבר 1 מיליון ₪ יוכל להשקיע כמעט 2 מיליון ₪. אם נחזור לסיפור מקודם ניתן להבין שכשהשווקים עולים מן הסתם המינוף יעבוד לטובתכם כי התשואה המתקבלת היא כמעט כפולה ממה שהיית מקבל אם לא היית ממנף,(במינוף פשוט כפי

שיש בדוגמא), אבל כמובן כאשר השווקים יורדים אזי ההפסד הוא גם באותה הפרופורציה ואף יותר, מינוף אינו מתקבל בחינם וכמו כל הלוואה יש עלויות של לקיחת הלוואה.

בתקופות מסוימות כמו לדוג' בזמנים אלו הפגיעה בלקוח הממונף נובעת לא רק מהירידות בשווקים אלא גם מעליית עלות המינוף בעקבות עליית הריבית, ההלוואה שלקחנו כדי למנף את כספנו עולה היום הרבה יותר, ניתן לראות זאת בהחזר תשלומי המשכנתאות למי שמחזיק במשכנתא .

דוגמא מספרית לזוג שמינפו את עצמם דרך קופות הגמל שלהם ולקחו יחדיו הלוואות בסה"כ כמעט 3 מיליון ₪ (לקניית דירה), ההלוואה היא בשיטת "גרייס" , כלומר תשלום ריבית בלבד ובסוף התקופה את הקרן. ההלוואות שניתנו בשנים האחרונות היו הלוואות אטרקטיביות מאד בדמות "פריים מינוס חצי" ובשנים האחרונות כאשר ריבית בנק ישראל היתה כמעט אפס התשלום היה כ 1.1% , (ריבית הפריים היתה % 1.6 פחות חצי אחוז מביא אותנו ל 1.1%) 1.1% על 3 מיליון שח מביא אותנו להחזר הלוואה של 33K בשנה קרי 2750 ₪ בחודש. כיום ריבית בנק ישראל הינה 2% , הפריים 3.5% והלוואה שנלקחה בפריים מינוס חצי משלמת 3% ריבית שנתית של 90K וחודשית של 7500 ₪ במקום ה 2750 ₪… (וואווו) התשואה על הדירה שרכשו מלכתחילה היתה סביב ה 2.5% והשכירות השנתית מכאן היא 75k בעוד הריבית על ההלוואה כבר עולה 90K …. עליות הריבית עוד לא הסתיימו וצפויות על פי התחזיות להגיע למעל 3% בישראל, את החישוב של הריבית הזאת אתם כבר יכולים לעשות בעצמכם.

 

אז האם כדאי למנף או לא?

כמובן שאין תשובה חד משמעית והיא תלוית פרמטרים רבים שבעיקרם נוגעים למשקיע עצמו… מינוף השקעות מתאים בעיקר למשקיעים מתוחכמים, קרנות גידור, גופים מוסדיים כאלה ואחרים ופחות לאדם הפרטי, ההדיוט, אם יש ברשותך הון עצמי גבוה ואתה ספקולנט מטבעך ומודע לסיכונים הכרוכים,אנו ממליצים לשבת עם יועץ אחראי, מינוף ללא ספק יכול להציף לך ערך רב בעיתוי הנכון, אם אינך כזה ורובנו לא כאלה, קח בחשבון שמה שעולה יודע גם לרדת וכפי שהרווחת כפול קיים פוטנציאל הפסד באותה מידה ואף יותר. בשוק ההון קיימת אמרה, " כשהשפל מגיע אחרי הגאות מתגלה מי שוחה ערום?"

יש לכם בגד ים…..?